Home » Inšpirácie » Zimné dary prírody – zdroj vitamínov Cvikla

Zimné dary prírody – zdroj vitamínov Cvikla

cvikla

Cvikla – zdroj zimných vitamínov.

Cviklu využívali už v starovekom lekárstve. Jej liečivé účinky sa využívajú najmä pri problémoch s pečeňou a obličkami, pri nadváhe, črevných a žalúdočných problémoch. Uľahčuje liečbu chrípky a nachladnutia, zbavuje organizmus toxických látok . Šťava zmiešaná s medom sa užíva pri vysokom krvnom tlaku.

Užívanie cvikly zmierňuje infekciu dýchacích ciest, reguluje krvný obeh, predchádza zápche, lieči ekzémy a posilňuje vlasy. Varená obsahuje rozpustné vlákniny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je súčasťou diét pri ochoreniach pečene a artérioskleróze. Obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácne minerálne a lipotropné látky. Je výživná, posilňuje organizmus a pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia.

Čo všetko v cvikle nájdete?

  • meď, zinok, jód – podporujú pevnosť nechtov a vlasov
  • vitamín E – na celkovú regeneráciu organizmu, spomaľuje starnutie
  • vlákninu – podporuje pravidelné vyprázdňovanie a eliminuje vstrebávanie
  • draslík, horčík, vápnik – zabraňujú prekyslením organizmu, majú blahodarný vplyv pri dne a zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi
  • kremík – je nevyhnutný pre pevnosť väzív a pružnosť ciev

Skvelý prostriedok proti anémii (málokrvnosť)

cvikla

 Cvikla obsahuje všetky potrebné živiny na tvorbu krvi (železo, kremík, meď, kyselinu listovú, vitamíny C a B), preto je vhodná pri málokrvnosti (prejavuje sa celkovou únavou, vyčerpanosťou, závratmi). Vyskúšajte vypiť 50 až 100 ml surovej šťavy z cvikly dvakrát denne pred jedlom. Výsledkom budete prekvapení.

Ako si ju pripraviť?

Cviklu môžete variť, piecť, zavárať, pripraviť si z nej nápoj alebo nátierku. Varí sa vcelku so šupkou, zostane jej tak pôvodná tmavofialová farba. Môžete ju nastrúhať na hrubšie rezance, pridať k zeleninovým šalátom a dochutiť dresingom či bylinkami. Tiež ju môžete nakrájanú na kolieska zapiecť a podávať s kyslou smotanou, jogurtom a syrom.

Upozornenie !!!

Viac ako 100 ml surovej cviklovej šťavy môže vyvolať očistnú reakciu, nevoľnosť, závrat či žalúdočné kŕče. Preto je lepšie zo začiatku miešať ju s mrkvovou šťavou a postupne zvyšovať pomer cviklovej šťavy. Dajte si 1 dl šťavy viackrát denne.

Využitie cvikly:

  • Cviklu v kuchyni využijeme na prípravu šalátov, polievok, zaváranú, varenú, surovú a pečenú.
  • Je veľmi dobrá aj ako potravinové farbivo. Napríklad rôsol, alebo marmeláda z jabĺk má mdlú farbu – ak pridáme cviklu zvýrazní sa chuť, ale hlavne marmeláda dostane krásnu červenú farbu.
  • Tak isto sa dá využiť pri príprave kečupu, alebo paprikovo-paradajkovej pasty, keď má kečup alebo pasta nevýraznú farbu. Stačí len pridať rozmixovanú cviklu a povariť.
  • Pridáva sa do súdka pri príprave kvasenej kapusty, aby mala peknú ružovkastú farbu.
  • Využívala sa aj na farbenie vajec na Veľkú noc.

Recepty z cvikly

Cviklový sirup I.

cviklový sirup

 

Ingrediencie

1,5 kg cvikle

4 l vody

10 dkg kyseliny citrónovej

3- 4 kg kryštálového cukru

1 malinová, alebo jahodová esencia

 

Postup prípravy

Cviklu ošúpeme a nakrájame na drobnejšie kúsky, zalejeme vodou a varíme 1 ¼ hod.

Potom precedíme, do horúcej tekutiny pridáme cukor – podľa chuti 3 – 4 kg,

kyselinu citrónovú a 1 malinovú, alebo jahodovú esenciu

Cviklový sirup II.

Ingrediencie

1,5 kg očistenej cvikle

4 l vody

25 g kyseliny citrónovej

4 kg kryštálového cukru

1 malinová, punčová, alebo rumová esencia

Postup prípravy

Do 4 litrov vody dáme variť 1,5 kg očistenej a na osminky nakrájanej cvikle na 1 hodinu. Scedíme, a pridáme 4 kg cukru a 25g kyseliny citrónovej a jednu malinovú, rumovú alebo puncovú esenciu. Nalejeme do fliaš, alebo zaváracích pohárov a sterilizujeme toľko, aby sa obsah prevaril a aby sa chytili viečka, alebo závitové uzávery .

Cviklový sirup III.

Ingrediencie

1 1/2 kg surová cvikla

4 l voda,

3 kg cukor,

5 dkg kyselina citrónová

1 dl rum

Postup prípravy

Cviklu pokrájať, pridať vodu a variť 4 hodiny. Scediť, pridať cukor, variť pol hodiny.

Po uvarení pridať kyselinu citrónovú a rum, premiešať. Teplý sirup vliať do fliaš.

Cviklová marmeláda

Cviklová marmeláda

Ingrediencie

1 kg varenej cvikle

0,75 kg cukor

8 g kyselina citrónová (alebo šťava z 3 citrónov)

1 g škorica mletá

Postup prípravy

Cviklu dôkladne umyjeme a varíme, pokým nezmäkne aj v strednej časti buľvy.

Zmäknuté buľvy ochladíme v studenej vode a olúpeme. Potom ich zomelieme, rozmixujeme, alebo zomelieme. Získaný pretlak ešte prepasírujeme cez jemné sito a zahustíme varom pri stálom miešaní. Asi po 15 minútach varu pridáme tretinu cukru, po 5 minútach ďalšieho varu zvyšok cukru a ostatné prísady. Hmotu zahusťujeme varom až do želanej hustoty. Hotovú marmeládu plníme ešte zahorúca do ohriatých pohárov, uzatvoríme viečkami otočíme hore dnom a necháme vychladnúť. Kto chce, môže pre väčšiu istotu sterilizovať uzatvorenú marmeládu pri teplote 100°C cca 5 minút

Cviklovo-jablkový lekvár

Ingrediencie

1 kg cvikle

1 kg jablká

1 kg paradajky (nemusia byt) vtedy dáme (1,5 kg cvikle + 1,5 kg jablk)

1,3 kg cukru

2 GELFIX alebo želírovací cukor

Postup prípravy

Surovú očistenú cviklu varíme asi 1 hod potom pridáme pokrájané neošúpané jablká a paradajky a varíme asi 15 min.

Potom rozmixujeme a prepasírujeme do získanej zmesi pridáme cukor a Gelfix v prípade použitia želírovacieho cukru dávame len 1 kg cukru

Varíme do zhustenia horúce plníme do pohárov, necháme otvorené po vychladnutí uzavrieme viečkom.

Cviklový šalát

cviklový šalát s kapustou

Ingrediencie

3 kg kapusta biela

1 kg cibuľa

1 kg surovej cvikle

Nálev: 1 nakladač Deko, 2 l voda, 8 dl ocot, 3 dl olej, 30 dkg cukor

Postup prípravy

Kapustu, cibuľu, cviklu nakrájať .a premiešať. Zaliať horúcim nálevom a nechať stáť 24 hodín. Na druhý deň šalát vložiť do zaváracích pohárov, uzavrieť a na 15 – 20 min. sterilizovať pri teplote 100°C.

Sterilizovaná cvikla s kapustou

Ingrediencie

5 kg kapusty,

1,5 – 3 kg uvarenej cvikly,

0,5 kg postrúhaného chrenu,

1 celé deko,

400 g cukru,

500 ml octu.

Postup prípravy

Kapustu a cviklu nakrájajte, všetky ingrediencie zmiešajte, nechajte cca 30 min. odstáť. Dajte do pohárov a 15 – 20 min. sterilizovať pri teplote 100°C, aby chytili viečka.

Sterilizovaná cvikla

Sterilizovaná cvikla

Ingrediencie

Nálev: 1 l vody, 0,35 l octu, 80 g cukru, 25 g soli.

Korenie ( na pohár 0, 72 l): 1/2 ČL anízu, 1/4 ČL rasce, 1/2 ČL fenikla, 2 PL chrenu (postrúhaného alebo pokrájaného na tenké plátky).

Postup prípravy

Cvikla a chren sú výbornou surovinou na prípravu šalátu. Buľvy cvikly majú byť stredne veľké, sýtočervené, bez svetlých kruhov na priereze a zdrevnatených pletív. Koreň cvikly dobre umyjeme a odstránime len listy. Varíme 35 – 40 minút, vychladíme a ošúpeme. Nakrájame buď na tenké rezy s hrúbkou 3 – 4 mm, hranolčeky, kocky, alebo hrubšie postrúhame. Ak do cvikly pridávame postrúhaný chren, dobre ich spolu pred plnením do pohárov premiešame. Ak použijeme chren pokrájaný na plátky, ukladáme ho medzi vrstvy cvikly a pred konzumáciou vyberieme. Sterilizujeme 30 minút pri teplote 80 – 85 °C.

Šalát zo zelenej fazuľky, cvikly a fety

Cviklový šalát so zelenou fazuľkou

Ingrediencie

zelená fazuľka
cvikla
syr feta
malá cibuľa
dijonská horčica
ocot z červeného vína
citrónová šťava
olivový olej
čierne korenie

Postup prípravy

Zelenú fazuľku povaríme domäkka, zlejeme a necháme vychladnúť. Rovnako povaríme cviklu a pokrájame ju na menšie kúsky. Na dresing si nadrobno nakrájame menšiu cibuľku a vymiešame ju s olivovým olejom, citrónovou šťavou a octom podľa chuti. Fazuľku, cviklu a na kocky pokrájanú fetu v mise zľahka premiešame s dresingom a dochutíme mletým čiernym korením. Šalát chutí dobre aj mierne odležaný v chladničke.

Cviklová polievka

Ingrediencie

2 stredné cvikly
malá cibuľa
soľ, čierne korenie
citrónová šťava
(kyslá) smotana

Postup prípravy

Očistenú a na kocky pokrájanú cviklu dajte do vody s očistenou celou cibuľou a varte do mäkka na strednej teplote. Osoľte a okoreňte. Keď je cvikla mäkká, cibuľu vyberte a ponorným mixérom polievku rozmixujte najemno. Opäť priveďte k varu a dochuťte soľou, čiernym korením a citrónovou šťavou. Podávajte s kyslou smotanou. Svetloružovú farbu docielite tak, že po rozmixovaní do polievky pridáte aj trochu smotany na varenie. Čím viac smotany, tým svetlejší odtieň.

Cviklový koktail

Ingrediencie
3 kusy cvikle,

3 kyslé jablká,

1/8 litra smotany,

citrónová šťava z 1/2 citrónu,

lyžica chrenu

Postup prípravy
Surovú očistenú cviklu najemno postrúhame, pomiešame s nahrubo postrúhanými jablkami a zalejeme smotanou a šťavou z citrónu (ak chceme jemný krém – všetko rozmixujeme).

Kečup s jablkami a cviklou

Ingrediencie

1 kg paradajok, 500 g jabĺk, 250 g cibule, 1 menšia cvikla, 6 strúčikov cesnaku, 200 g cukru, 100 ml octu, 6 lyžičiek soli, po 2 lyžičky mletého čierneho korenia a sladkej papriky,

Dať do gázy a zaviazať (môžeme použiť aj „vajičko“ na zaváranie čaju,- 6 zrniek čierneho a 2 zrnka nového korenia, 6 bobkových listov, 2 feferónky, 4 klinčeky.

Postup prípravy

Všetky suroviny očistíme, pokrájame, pridáme pochutiny a spolu varíme 30 minút. Potom gázu s koreninami vyberieme, uvarenú zmes dôkladne rozmixujeme a ešte 10 minút varíme. Horúce plníme do pripravených fliaš, uzavrieme ich a zakryté dekou necháme pomaly vychladnúť

Austrálsky šalát s cviklou

Ingrediencie

1 hlávka šalátu,

2 paradajky,

1 malá uhorka,

100 g sterilizovanej cvikly,

100 g zeleru,

½ pomaranča,

2 kolieska ananásového kompótu,

100 g hrozna,

šťava z 1 citróna,

2 PL oleja,

na hrot noža soli

Postup prípravy

Do misky rozložíme umyté šalátové listy a do stredu dáme srdiečko zo šalátu.. Potom dookola poukladáme paradajky pokrájané na mesiačiky, neolúpané kolieska uhorky, cvikly, postrúhaný zeler, plátky pomaranča, ananásu a hrozno. Do citrónovej šťavy zamiešame olej a soľ, pokropíme ňou šalát a necháme odležať 30 min. v chlade. Podávame k pečenej hydine, rybám, nákypom.

Cviklová praženica

Ingrediencie

1 menšia cvikla,

3vajcia, čierne mleté korenie,

mlieko,

olej, voda, soľ

Postup prípravy

Cviklu nakrájame na strúžiku na pásiky, okoreníme, osolíme. Na panvici rozohrejeme olej,

pridáme nastrúhanú cviklu, trochu vody, podusíme. Pridáme vajcia rozšľahané v miske s

troskou mlieka, zamiešame. Hotovú praženicu môžme posypať petržlenovou vňaťou alebo

pažítkou.

 

Informácie v tomto článku som použila prevažne z mailu, ktorý mi prišiel poštou a potom som ich ešte doplnila a upravila.

Keďže si myslím, že sú to užitočné informácie, rozhodla som sa ich s vami zdieľať.

TAK TEDA DOBRÚ CHUŤ a DO ZDRAVIA PRIATELIA!!!