Home » E-shop » ZEN záhradka – harmónia vo vašich domovoch.

ZEN záhradka – harmónia vo vašich domovoch.

Zen záhrada

Zen záhrada

               ZEN záhradky.

Na zharmonizovanie domova, alebo aj osôb je vynikajúcim pomocníkom zen záhrada. Či už má niekto možnosť vybudovať si Zen záhradu vonku na pozemku, alebo si zhotoví malú interiérovú zen záhradku doma vo svojom príbytku a dokonca i na pracovisku, prinesie do svojho života pokoj, harmóniu, odbúranie stresu a relax. Postačí sa trochu pozastaviť, vziať hrable či malé hrabličky a pomalým pohybom vytvoriť z piesku rôzne tvary, poprehadzovať kamienky podľa nálady a pritom na okamih vyprázdniť svoju hlavu, upokojiť sa a načerpať novú energiu.
Zen záhradka sa často využíva aj vo Feng Shui ako prvok duchovného rozvoja do oblasti SV, alebo ako prvok Feng Shui oltárika na rozjímanie či spojenie sa so svojim vnútrom. Prinesie do tohto priestoru pokoj a harmóniu.

zenzahrada1

Zen záhrada

Čo je to Zen záhrada.

Japonská skalka alebo záhrada, ktorá vyzerá ako „suchá krajina“ sa často volá zen záhrada. Zen záhrada je miniatúrne štylizovaná krajina, ktorá vzniká prostredníctvom starostlivo rozložených usporiadaných skál, vodných prvkov, machu, bez stromov a kríkov a používa ako základ štrk alebo piesok, ktorý hrabaním reprezentuje vlny vo vode. Zen záhrada je obvykle relatívne malá, obklopená múrom, a obvykle ju vidíme celú posediačky z jedného pohľadu von na záhradu, z terasy Hojo, čo je sídlo hlavného mnícha chrámu alebo kláštora. Klasické zen záhrady boli vytvorené v chrámoch Zen budhizmu v Kjóte, Japonsku počas obdobia Muromachi. Napodobňovali intímnu podstatu prírody, nie jej skutočnú podobu a slúžia ako pomôcka na meditáciu o skutočnom zmysle života.

Ako vyzerá Zen záhrada.

 

zengardplan

Plán zen záhradky

Zen záhrada má hlboký duchovný aspekt v japonskej záhradníckej tradícii. Typická Zen záhrada sa skladá z uzavretého a plytkého pieskoviska, ktorý obsahuje piesok alebo štrk s kameňmi rôznych tvarov a veľkostí. Skaly a piesok (alebo štrk), sú hlavnými prvkami na záhrade, kde zvyčajne vytvárajú scénu ostrovov v mori. Piesok alebo štrk v zenovej záhrade predstavuje more alebo oceán a používa sa namiesto vody. Piesok, alebo štrk je starostlivo hrabličkami upravený, aby vytvoril dojem vĺn na povrchu tela, reprezentuje takto vodu. Samotné skaly predstavujú ostrovy alebo skalné útvary vyčnievajúce z vody. Celkovým cieľom je vytvoriť v malom meradle scenériu ako pri pohľade z útesu na pobrežie mora, alebo ako pohľad z pobrežia pri relaxovaní na brehu.
Jedným z hlavných rozdielov medzi Zen záhradou a väčšinou iných záhrad je nedostatok živých prvkov. Aj keď sa môže niekedy pridať trochu trávy, žiadne ďalšie druhy rastlín alebo kvetov v klasickej Zen záhrade nie sú.

 Čo vyjadruje Zen záhrada.

zen-garden-19

Stolová zen záhradka

Zen záhrada je útočiskom, ktoré môže byť umiestnené v takmer akomkoľvek priestore. Niektoré zen záhrady sú veľké výtvory, ktoré zahŕňajú niekoľko árov, zatiaľ čo niektoré sú malé stolové zen záhradky, ktoré zaberajú nie väčší priestor, než notebook i menšie. Je to umelecké dielo, ktoré je vizuálne príjemné s čistými, plynulými líniami a starostlivo umiestnenými objektmi. Majú svoj jedinečný štýl rozloženia kamienkov a rôzne vzory piesku.

Zen záhradku si môžete urobiť aj vy doma. Nie je to ťažké. Všetko, čo k tomu potrebujete si môže zakúpiť u nás v našom eshope, alebo ak ste šikovný, vyrobiť si všetko doma sám. V našom eshope si môžete kúpiť základné prvky potrebné na zen záhradku, ako sú pieskovisko, hrabličky, piesok a kamienky. Môžete si k nim dokúpiť rôzne figúrky z polodrahokamov, napr. korytnačku ako symbol dlhovekosti a dobrého zdravia, anjelika na ochranu, pyramídy či obelisky, alebo len malú drúzu z kryštálu, ametystu či iného kameňa. Rovnako pekne a účinne tam môže pôsobiť aj váš obľúbený predmet, polodrahokam a podobne. Nechajte naplno realizovať vašu fantáziu.

Na čo slúžia zen záhradky.

Zenové záhrady slúžia na upokojenie, kontempláciu, teda sústredené rozmýšľanie, uvažovanie, rozjímanie, zahĺbenie, ponorenie sa do seba, meditovanie, alebo len jednoducho na odbúranie stresu a spojenie sa s duchom prírody. Piesok ako tvárny materiál nám slúži na vyjadrenie svojich pocitov a cez kreativitu, hranie a tvorenie vĺn pomocou hrablí, alebo malých hrabličiek si zároveň uvedomujeme pominuteľnosť okamžiku. Je len na vás ako bude krajinka, alebo záhradka vyzerať. Môžete sa slobodne rozhodnúť či to bude príkry útes, alebo pokojná hladina na brehu mora, kde len tu i tam vidieť nejaký kameň. Strohé tvary kamienkov môžete doplniť a zjemniť pridaním svetla a ohňa z kahančeka, alebo malú figúrku z polodrahokamu, ktorá je pre vás nejakým symbolom. Vašej fantázií sa medze nekladú a vždy máte možnosť zmeny. Ale zen záhradka má navodzovať pokoj, spojenie sa so sebou, spojenie so zemou i s duchom prírody, nemala by byť preplnená tak, ako by nemala byť preplnená ani vaša myseľ.

 Zen záhradky v našej ponuke v eshope. – výber

 Zen záhradka bazénikZen záhradka Ying Yang

Inšpirácie malých zenových záhrad.

 

zen

zen záhradka

zenzahrada

zen záhradka

zen2

zen záhradka

 

 

 

 

 

Inšpirácie a obrázky tu uvedených zen záhradok som čerpala z internetu. Je to len malý zlomok z toho, čo je možné týmito jednoduchými nástrojmi prírody vytvoriť.

 Pokoj a lásku všetkým vám želám!